A vörösréz pálinkafőzők belsejének hagyományos módszerű, rozslisztes tisztítása
A vörösréz pálinkafőzők belső felületének karbantartása alapvető a jó minőségű párlat érdekében. Az egyik legrégebbi és legbiztonságosabb módszer a rozslisztes tisztítás, amely során semmilyen vegyszer nem kerül a készülékbe.
Hagyományos rozslisztes tisztítás vörösréz pálinkafőzők esetében – szakmai útmutató
A vörösréz az egyik legjobb anyag, ha pálinkafőző készülékekről van szó. Kiválóan vezeti a hőt, segíti a nemkívánatos komponensek eltávolítását, és hozzájárul a párlat karakteres, tiszta ízéhez. Ugyanakkor oxidálódásra hajlamos, emiatt rendszeres tisztításra szorul. A hagyományos módszerek közül a rozslisztes tisztítás az egyik legelterjedtebb és legbiztonságosabb megoldás.
Miért van szükség a rozslisztes tisztításra?
A vörösréz felületén idővel zöldes vagy fekete oxidréteg (patina) alakulhat ki, valamint az első főzések során és az aromaanyagok kicsapódása miatt kellemetlen mellékízek jelenhetnek meg. A rozsliszttel végzett pasztás tisztítás nemcsak a felületi szennyeződéseket távolítja el, hanem képes a finom oxidréteg redukálására is, mindezt kémiai tisztítószerek nélkül.
Mikor érdemes alkalmazni?
- Első használat előtt: új pálinkafőzők esetében mindenképp
- Hosszabb állás után: ha több hónapig nem volt a lepárló használatban
- Erős szag vagy zavaros szín esetén a párlatban
- Illóolajos lepárlás után, mivel azok letapadhatnak a belső felületre és a következő lepárlás során a következő lepárlattal együtt távoznak - ahogyan azt a pálinkafőző belsejére tapadt kozmaolaj is teszi
Szükséges eszközök
- Rozsliszt az üstméret 2%-ának megfelelő mennyiségben. Tehát minden 10 liternyi üstméretre 20 dkg rozslisztre lesz szükség.
- Víz
- Fa vagy műanyag keverőkanál
A tisztítás menete lépésről lépésre
- Az üst feltöltése 2/3 részig vízzel
- Víz felforrálása: sisak nélkül forralja fel a vizet. Jó alkalom ez arra, hogy megtapasztalja, a melegítésre használt eszközt milyen fokozatra kell állítani ahhoz, hogy a már felforrt víz csak finoman forrjon. Kísérletezze ki ezt a fokozatot és jól jegyezze meg, nagyjából erre a fokozatra kell majd visszavenni a főző teljesítményét akkor is, amikor a cefre lepárolásakor megjelennek az első cseppek.
- Felfűtés fokozatának minimálisra vétele: annak érdekében, hogy a rozsliszt ne tapadjon le az üst aljára, teljesen vegye vissza a felfűtés erősségét
- Rozsliszt beleöntése: lassan, fokozatosan és folyamatos keverés mellett adagolja hozzá a megfelelő mennyiségű rozslisztet. Ne hagyja leülni a rozslisztet az üst aljára, mert az ráfő, ami nehezen tisztítható le.
- Sisak felhelyezése
- Felfűtés fokozatának emelése: állítsa be a tűzhelyen azt a fokozatot, melynél épphogy forr az üst tartalma.
- Hűtő csatlakoztatása és vízzel feltöltése: a vízkeringtetést nem kell feltétlenülelindítani, most nem baj, ha a keletkező desztillátum egy része egyszerűen páraként távozik a hűtő csövéből (viszont ebben az esetben figyeljen oda, hogy a forró gőz nehogy megégesse a kezét!).
- Lepárlás: várja meg, amíg az üstbe beleöntött víz legalább 1/3-a távozik a kifolyónyíláson, majd zárja teljesen el a tűzhelyet.
- Öblíítés: ha már nem forr az üst tartalma, leveheti róla a hűtőt és a sisakot, ezeket azonnal kívül-belül mossa át bőséges vízzel. Ne feledkezzen el a páracső és a hűtőspirál belső átöblítéséről se. Mosás után törölje a darabokat puha ruhával szárazra. Az üst tartalmát öntse ki (ne a lefolyóba, azt esetleg eltömítheti), majd szintén kívül-belül mossa bő vízzel tisztára és törölje szárazra egy puha ruhával.
Mire figyeljünk a tisztítás során?
- Soha ne használjon fémszivacsot vagy kefét, mert megsérti a réz felületét
- Tisztítás után mindig alaposan öblítse át a főzőt
- Magas nyomású mosót ne használjon, mert károsíthatja a tömítéseket
Eredmény
A rozsliszttel történő hagyományos tisztítás után a főző belső felülete sima, tiszta, oxidmentes lesz, a készülék élettartama meghosszabbodik, a párlatok íze pedig tisztább, finomabb lesz.
Ez a módszer évszázadok óta bevált technika, melyet profi pálinkafőző mesterek és hobbifőzők egyaránt sikerrel alkalmaznak. Természetesen manapság egyszerűbb és gyorsabb módszerek is léteznek, de fontosnak éreztük ennek a módszernek a bemutatását is.